Nazwa użytkownika:

Hasło:

Autor Wątek: De Profundis  (Przeczytany 4731 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
De Profundis
« dnia: Lutego 02, 2010, 15:43:10 »
Gra stworzona przez Michała oracza, polegająca na wysyłaniu listów przez graczy... Mieliście z tym jakąś styczność ? Bo powiem szczerze, że zaciekawił mnie ten systemik ;)


Ps. wrzucam link do książki:

http://www.rebel.pl/product.php/1,1447/27/De-Profundis.html

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 02, 2010, 21:31:46 »
Posiadam, powoli czytam... nie za ciekawie się przedstawia, ale to może ze względu na to, że jest dość... ciężko napisany.

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 03, 2010, 09:54:13 »
Kurcze, też bym poczytał, ale ostatnio wydałem za dużo na książki i cierpnie na brak kaski :D, no ale może ściągnę na kompa i czytnę, w końcu to tylko 100 stron.

Jak przeczytasz, to wydaj swój werdykt ;)

Offline Wen

  • Rycerz
  • Wiadomości: 199
  • Płeć: Kobieta
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 03, 2010, 12:51:26 »
Nie miałam styczności z tym systemem choć pomysł gry przez listy wydaje się być ciekawy i godny spróbowania. Zależy tylko co jest w samym podręczniku i jak to mechanicznie/klimatycznie/czasowo rozegrane zostało. Także poczekam na werdykt... i może kiedyś jakaś prezentacja na czwartkowym spotkaniu? Prawda, że się zgodzisz co nieco nam powiedzieć, prawda Akashne?

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 03, 2010, 14:35:36 »
Owszem, ale po sesji dopiero - na razie zarzuciłam czytanie :)

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 04, 2010, 08:05:50 »
w takim razie, czekamy z niecierpliwością ;)

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 10, 2010, 14:32:23 »
NO, przeczytałam.
I mam propozycję, żebyśmy zaczęli grać. Tak, wiem, nie czytaliście podręcznika. I co z tego? To, co napisał oracz, to zbiór listów o pisaniu podręcznika, na oko wygląda to tak, że - przy wyborze najprostszej konwencji i postaci (o czym za chwilę) - gracze, którzy się do mnie przyłączą wciągną się sami w trakcie korespondencji. Przy czym będą mogli sami uzupełnić braki już w trakcie gry, kiedy tylko w łapki dostaną książeczkę.
W skrócie: osoby grające wspólnie w pewnym ograniczonym gronie to Towarzystwo. Autor proponuje dwa typy rozgrywki: współcześnie lub w 1920 roku. Współcześnie najlepiej grać sobą, w czasach bardziej Lovecraftowskich - mogą to być nawet postacie z jego opowiadań, gra niech toczy się w mrokach Nowej Anglii, w bliskości tajemniczego Arkham czy innego Ipswich. Twarzystwo wymienia się listami (tak, ręcznie pisanymi, wysyłanymi przy pomocy dobrej starej Poczty Polskiej) eksplorując jakąś tajemnicę związaną z powieściami samotnika z Providence (dla nieobczajonych: H. P. Lovecrafta). W dodatku przyczepionym do tego z okazji nowego wydania  jest też wersja z użyciem poczty elektronicznej, ale.. nie podoba mi się. Da mnie strasznie przekombinowana - listy pisane ręcznie, skanowane, wysyłane mailem a potem niech je sobie odbiorca drukuje. Bleh.

Moja propozycja jest następująca: gramy sobą, tu i teraz. Owszem, na potrzeby rozgrywki można siebie ulepszyć, dodając tajemniczą historię rodzinną czy coś w tym stylu, ale ogólnie - pozostajemy sobą. Mam też pewien pomysł na pierwszą tajemnicę, jednak nie zdradzę go tutaj - każdy, kto się zgłosi otrzyma "zajawkę" w moim pierwszym liście.
List.. cóż, początkowo Oracz sprzeciwiał się e-mailom, jako psującym klimat, jednak to, co przedstawił w dodatku, jak wspominałam, jest mocno przekombinowane. Ja proponuję grać właśnie przez maile, z tym, że chciała bym, żebyśmy przykładali się do nich jak do zwykłych listów - język bardziej literacki, niż kolokwialny, wyeliminowane błędy ortograficzne i ograniczone interpunkcyjne. najlepiej by było gdyby każdy list był pisany w Wordzie a następnie dopiero do maila przeklejany. Chodzi o staranność, która pozwoli nam wszystkim wciągnąć się w klimat.
Klimat jest tu tak naprawdę najważniejszy, bowiem całość określona została jako psychodrama. Z czasem, w naszych listach - oprócz przemyśleń i mozolnych studiów obejmujących godziny szperania w internecie i po bibliotekach - pojawiać się zacznie akcja. Autor poleca jak najbardziej wczuwać się w nią, zakładać sobie filtr na rzeczywistość i patrzeć na nią pd kątem rozgrywki. Mam jednak nadzieję, że zanim do tego dojdzie osoby, które zechcą bawić się razem ze mną, zdążą uzupełnić swoją wiedzę o przeczytanie "De profundis". Liczy się bowiem jakość, nie ilość, więc nie musimy wymieniać się listami codziennie, mimo, że internet ułatwi nam to znacznie.
Jak to będzie wyglądało technicznie? Cóż ja piszę list do osoby chętnej ona odpowiada i tak dalej. Pisać będę do wszystkich, którzy się zgłoszą, czekać też na ich odpowiedzi z wielką niecierpliwością - wszak pomagać mi będą w moich badaniach! Ale to nie wszystko - całe Towarzystwo może wymieniać się listami, każdy z Wa może mieć własny wątek do eksploracji, nic nie stoi na przeszkodzie. Na początek proponuję Wam wmieszanie się w mój, ale chętnie pomogę każdemu badaczowi tajemnic całą swoją - skromną - widzą i czasem.
No właśnie, zapomniała bym - konwencją naszego Towarzystwa niech będzie "Histories Extraordinaries" - Historie Niesamowite. Czy będziemy badać tajemne kulty, niezwykłe zdarzenia, mroczną przeszłość, poszukiwać niebezpiecznych artefaktów i zapomnianych szczątków wiedzy - zobaczymy. Ja sama nie wiem, jak rozwinie się mja upatrzona tajemnica - zależeć będzie to również od Waszych pomysłów, które prześlecie mi w listach, Waszej wiedzy i domysłów. Być może zahaczymy o mitologię Cthulhu i innych Przedwiecznych a może i o coś równie strasznego i tajemniczego?
Cóż, poszukuję chętnych do pogrążenia się wraz ze mną w szaleństwie, do którego doprowadzić nas mają "listy z otchłani", wspaniały pomysł Michała Oracza. Bo właśnie duchowa przemiana, stopniowe pogrążanie się w szaleństwie tej psychodramy jest chyba najważniejszą częścią gry w "De Profundis".

Offline Wen

  • Rycerz
  • Wiadomości: 199
  • Płeć: Kobieta
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 10, 2010, 15:38:16 »
Cytuj
Bo właśnie duchowa przemiana, stopniowe pogrążanie się w szaleństwie tej psychodramy jest chyba najważniejszą częścią gry w "De Profundis".

Czy taka forma listów jaką prezentujesz (tj dobrze napisany e-mail) nie będzie zbytnio uniemożliwiał wczucia się w klimat i dokonanie się tej przemiany? Zauważ, że twórca zawsze starał się by to jednak zawsze pismo ręczne oraz kawałek kartki. Przez internet trudniej też robić rysunki odręczne i jakieś szkice. Pomysł z listami przez zwykłą pocztę jest na prawdę ciekawy, a jeśli listy szły by za długo lub było by to drogie zawsze jakoś dało by się przekazać je osobiście lub przez kogoś innego (choć przy wielu osobach, wielu listach robi się to uciążliwe). Dodatkowo przy wysyłaniu e-maila wiadomość dochodzi natychmiastowo- nie ma tych kilku dni opóźnienia, które wzmagają oczekiwanie.
Nawet jeśli idea e-maila zostanie to proponuję, by każdy wybrał swoją czcionkę- jako substytut pisma ręcznego i jego charakteru.


Czepiam się i przedstawiam swoje wątpliwości tylko dla poznania Twojego, Akashne, zdania bo niestety (i nad tym bardzo ubolewam ale chyba nie można rzucać się zawsze z motyką na słońce) nie będę mogła wziąć udziału :(

Offline korek

  • Big Bad Boss
  • Paladyn
  • Wiadomości: 748
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 10, 2010, 16:09:04 »
Hmmm... Bardzo interesująca sprawa i mimo mojego braku zapotrzebowania na poznawanie wszelkimi nowych systemów...
Cytuj
Twój chowaniec czuje zaciekawienie...
Jasne że bardziej klimatyczne wydaje mi się odręczne pisanie listów piórem na poplamionym herbatą kawałku pergaminu, ale i na kontakt przez mail tez znajdzie się sposób... Chyba każdy umie korzystać z aplikacji "MS Paint" i wpisanie treści listu na tle np czegoś takiego nie powininno być dla niego problem. Jeśli chodzi o klimatyczną czcionkę, której w "paincie" może brakować to zawsze można napisać coś w Wordzie klimatyczną i unikatową czcionką, których jest multum w internecie - zrobić zrzut ekranu, obrobić tak by został sam tekst na białym tle i nakleić (z opcją przezroczystości na wspomniane tło i - Voila! Potem wystarczy całość zapisać jako "*.jpg" i załączyć do wiadomości e-mail...

Tylko powstaje zasadnicze pytanie - czy ktoś z podejrzeniem schizofrenii może się bawić w takie rzeczy?...

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 10, 2010, 16:16:31 »
Hmm.. pomysł z czcionkami jest niezły :)
Cóż, jestem typem leniwym, i dlatego nie podoba mi się pomysł wymagający częstego chodzenia na pocztę - którą mam totalnie nie po drodze. ^^" przekazywanie osobiste jest w tym wypadku trochę.. naciągane, ponieważ sens wysyłania listów polega na tworzeniu pewnego rodzaju odległości, przy którym listy są mostem.
Co więcej mam fatalny charakter pisma a przed robieniem fatalnych błędów ortograficznych strzegą mnie tylko słowniki w wordzie i firefoxie. Poza tym - pisanie ręczne mnie męczy i wnerwia :D (problemy z "edycją" tekstu itp). Poza tym - w formie internetowej łatwiej będzie załączać fragmenty artykułów - które wszak łatwiej znaleźć w necie, niż przeszukiwać gazety i książki.
Co do rysunków - fakt, problem. tutaj można zrobić trzy rzeczy:
a) zeskanować i wysłać w załączniku
b) zrobić zdjęcie cyfrówką i wysłać w załączniku
c) wysłać pocztą :D bo wszak nic nie wzbrania nam czasem urozmaicić rozgrywkę.
Co do oczekiwania i opóźnienia, jakie nam poczta serwuje - była bym za solidnym przygotowaniem się do odpowiedzi - choćby i kilkudniowym. Jeszcze raz podkreślam - zależy mi na staranności korespondencji, na jej jakości.

Korek - wystarczy tak naprawdę zrobić ten "stary pergamin" tłem w pliku worda - i wysłać całość jako załącznik (niektórzy z moich graczy w "Opętanych" dostawali taki załączniki, że aż sama byłam pod wrażeniem pracy, jaką w to włożyłam ;D )

Aha, jeszcze jedna rzecz - gramy siebie, tu i teraz. A jakie medium do przekazania naszych listów wybralibyśmy jako my? Według mnie maile - więc tutaj schodzimy na większy realizm rozgrywki.

A teraz najważniejsze - Wen, czemu nie weźmiesz udziału? bardzo na Ciebie liczyłam mówiąc szczerze...

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 11, 2010, 11:04:35 »
Powiem szczerze, że jeszcze bardziej mnie to zaciekawiło :), szkoda tylko, że odstąpimy od pisania ręcznego, które bardzo lubię ;p. Ale plusem jest to, że nie musimy się spotykać, tylko piszemy coś do siebie- w takim wypadku, zawsze można znaleźć trochę czasu, na napisanie listu(e-mail'a).

Jedyny mój problem jest taki, że nie mam książki, a bez niej, ciężko będzie wczuć się dobrze w klimat. A nie wiem, czy da radę ściągnąć z neta taką książeczkę za friko...
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2010, 11:08:06 wysłana przez Virus »

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 11, 2010, 11:24:29 »
Virus ty piracie :P
Przeczytaj jeszcze raz co Akashne pisała w tym temacie >:> >:D
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 11, 2010, 11:30:04 »
hehe ;p gry na chlebak mam oryginalne ! xD

Napisała, że możemy grać bez przeczytania podręcznika, ale dobrze by było, gdybyśmy z czasem sobie przyswoili wiedzę z niego. Więc od razu chciał bym, podejść do tematu profesjonalnie ;).

 Mógł bym zamówić z kimś tą książkę, ale potrzebuję chętnych- żeby przesyłka była minimalna :)

« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2010, 11:36:24 wysłana przez Virus »

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 11, 2010, 11:36:22 »
Wiesz niepisana zasada jest taka że jak gracz nie ma własnego podręcznika to MG mu go udostępnia...
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 11, 2010, 11:37:39 »
Wiesz niepisana zasada jest taka że jak gracz nie ma własnego podręcznika to MG mu go udostępnia...

Nie wiedziałem :), jak się na to koleżanka zgodzi, to chętnie bym podręcznik pożyczył na 1-2 dni, szybko przeczytał i oddał w stanie idealnym- szanuję książki ;).

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 11, 2010, 12:48:08 »
dziś na spotkanie przyniosę mój podręcznik, kto chce niech pożycza. w sieci znalazłam tylko jego starszą - krótszą - wersję. ale to nic nie szkodzi, najważniejsza część tam jest zawarta.

Mam już dwójkę graczy (plus siebie :D ), niedługo wyślę pierwszy list, więc proszę decydować się jak najszybciej (choć oczywiście dołączyć będzie można w dowolnej chwili)!

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 12, 2010, 14:02:43 »
obiecałam wczoraj - mój adres: corkazegarmistrza@gmail.com

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 12, 2010, 18:21:16 »
obiecałam wczoraj - mój adres: corkazegarmistrza@gmail.com

już wysłałem Ci wiadomość z mojego e-mail'a (ghy_ghy@tlen.pl) :).

Ps. Możliwe, że Oskar będzie z nami grał i jakiś ktoś od Justyny (tej dziewczyny, która była na wczorajszym spotkaniu).

Offline Balqis

  • Bohater
  • Wiadomości: 69
  • Płeć: Kobieta
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 13, 2010, 13:48:12 »
Gramy, gramy...
mój mail: justynaplatek@yahoo.pl
mail kujona (MG od Cthulhu, obecnie student biotechnologii na polibudzie w gda): azatoth0@vp.pl
Rozumiem że jest wątek przewodni który wymyśliła Wen i mamy czekać na kontakt? Sieć powiązań ma wyniknąć spontanicznie czy jest jakoś zaplanowana?

Hmm a nie myśleliście o formie PBF - tworzenia historii poprzez forum (bardziej książkowo-literacko z dużą swobodą graczy kreujących świat jako równoważni MG)? Mogłoby się to sprawdzić wobec innej pozycji Nowej Fali czyli Niezwykłych Podróży i Zadziwiających Przygód Barona Munchausena.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2010, 13:24:33 wysłana przez Balqis »

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 14, 2010, 17:08:53 »
Jak byś widziała taki PBF?

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 14, 2010, 17:53:50 »
Jesli dobrze kojarzę:
- potrzebne byłby dwa tematy
jeden "administracyjny" - w którym byłoby normalne gadanie na forum poza sseyjne itp itp
drugi strikte sesyjne gdzie nie miałoby prawa trafić nic co nie jest ścisłą treścią sesji
Zaleta jest taka że nie trzeba spamowac kilku maili na raz, no i ładnie storylinia się układa bo wszystko posortowane jest datami

Tyle ogółu, całą resztę zasad ustala mg z graczami + ewentualnie admin blokuje wyżej wymienione tematy jako możliwe do pisania tylko dla graczy (numer dwa powinien, numer jeden opcjonalnie), ewentualnie ukrywa całość.

Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 14, 2010, 21:26:23 »
Dla wszystkich, którzy Lovecrafta "ani me ani be" a chcieli by się czego dowiedzieć i poczytać:
http://rlyeh.ms-net.info/index.php
Na stronie, opisu zarówno bóstw jaki i innych istot z mitologii Cthulhu, fragmentów z opowiadań ich dotyczących znajduje się również baza opowiadań. Polecam wszystkim!

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 16, 2010, 22:02:45 »
wszystkich czekających na odpowiedź przepraszam bardzo - odpiszę kiedy tylko będę mogła. Miałam dziś ale dzień okazał się bardziej męczący, niż mogłam to przewidzieć.

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 19, 2010, 10:04:02 »
Napisałem do Ciebie oddzielny list- żebyś nie musiała obmyślać historii, tylko odpisać na to, co napisałem. Jest dość krótki, nie wiem, czy jest w odpowiedniej formie. Jeśli jest coś nie tak, lub wolała byś, aby był dłuższy- mogę go skorygować lub w odpowiedzi, dodać więcej szczegółów i "ciekawostek" ;). Zwłaszcza, że dzisiejsza noc, obfitowała w masę dziwnych snów ;oO.

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: De Profundis
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 20, 2010, 22:13:02 »