Nazwa użytkownika:

Hasło:

Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 1656 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Witam
« dnia: Października 18, 2010, 18:14:48 »
Witam, jestem Orest, mam 16 no prawie 17 lat, interesuję się literaturą fantasy, oraz zaczynam grać w DnD, ostatnio byłem na Coperniconie i bardzo mi się spodobała atmosfera larpów i chciałem zacząc w nie grać, więc mam takie pytanie, czy jest potrzebny jakiś strój, czy inne przygotowania? Oraz czy trzeba mieć duzą wiedzę o bitewniakach i systemach rozgrywki bo tej neistety nie posiadam :)


Z góry dziękiz a odpowiedz
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline korek

  • Big Bad Boss
  • Paladyn
  • Wiadomości: 748
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: Października 19, 2010, 11:48:24 »
Witaj Orest!
Co prawda wątek służący do przedstawiania się na forum położony jest w innym dziale, ale widzę w Twoim poście nutę "pisania na temat", więc myślę, że Szanowna Administracja oszczędzi Twój post...

Co do LARP'ów i Twojego o nie pytania:
Strój jest mile widziany, szczególnie gdy zastrzegą to sobie organizatorzy LARP'a, jednak i bez stroju można grać. Jednakże należy zaznaczyć, że stroje pomagają się wczuć w dany "klimat" i zwiększają "komfort odgrywania" danej roli, nie wspominając już o frajdzie jaka towarzyszy ich przygotowywaniu.
Co się tyczy posiadania przez Ciebie wiedzy, nie zawsze musi się ona pokrywać z tą, którą dysponuje Twoja postać, choć lepiej, żebyś odgrywał postacie, które wiedzą od Ciebie mniej lub co najwyżej tyle samo co Ty o danym uniwersum a szczególnie o jego geopolityce. W odwrotnej konfiguracji łatwo można wyjść na ignoranta... Dlatego początkujący LARP'owicz powinien odgrywać role raczej poboczne, żeby nie powiedzieć - "postacie tła" (co nie znaczy - nie mające wpływu na fabułę).
Wiedza przydatna do brania udziału w LARP'ach powinna, tak jak wspomniałem, dotyczyć bardziej uniwersum niż zasad rozgrywki w konkretnym systemie i wg mnie bardziej pomocne przy tym są podręczniki do RPG niż do bitewniaków. Natomiast zasady rozgrywki w LARP'ie w większości dotyczą "mechaniki" walki, o ile taka jest na danym LARP'ie dopuszczona... Reszta to po prostu aktorstwo...

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam
« Odpowiedź #2 dnia: Października 19, 2010, 12:58:48 »
Cytuj
Co prawda wątek służący do przedstawiania się na forum położony jest w innym dziale, ale widzę w Twoim poście nutę "pisania na temat", więc myślę, że Szanowna Administracja oszczędzi Twój post...
Administracja post oszczędziła pieć minut po jego pojawieniu sie :P
Cytuj
Wiedza przydatna do brania udziału w LARP'ach powinna, tak jak wspomniałem, dotyczyć bardziej uniwersum niż zasad rozgrywki w konkretnym systemie i wg mnie bardziej pomocne przy tym są podręczniki do RPG niż do bitewniaków.
Te drugie za to moim zdaniem są z kolei niezłym i raczej obfitszym źródłem inspiracji do strojów, przy najmniej tak długo jak mówimy o którymś z systemów który ma reprezentacje i tu i tu
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Witam
« Odpowiedź #3 dnia: Października 19, 2010, 15:16:00 »
Oj, Korku, nie zgadzam się z tym, że początkujący gracze powinni grać role tła - pamiętasz "Róże Pogorzeliska?" to był mój trzeci LARP (drugi, pomijając kontenera), a grałam samą Lucię Venturini (hrabinę wdowę z dwójką dzieci :D ), a o Monastyrze wiedziałam tylko, że to Dark Fantasy system :D. jak to mówili w Ratatuj: "Początkujących kucharzy wrzuca się na głęboki olej". Z drugiej strony trzeba umieć dobrać takiemu graczowi, postać która nie ma może głębokiej wiedzy o świecie, ale nie zostanie na uboczu - zacznie się nudzić i zniechęci..

Ale jako pierwszego LARPa polecam np "Kontenera A", lub LARPy konwentowe - zazwyczaj mały nacisk stawiają na stroje czy wiedzę o świecie, w którym są osadzone (choć jeśli nie jest to jakiś autorski, zawsze można zabłysnąć), za to dają dużo dobrej zabawy.
Konkludując, Oreście - zaglądaj na forum to lub khazad.fora.pl - zawsze, jeśli jakiś LARP się szykuje pojawia się informacja. N styczniowym Olsztyńskim konwencie też będzie sporo LARPów, więc również Cię serdecznie zapraszam.

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Witam
« Odpowiedź #4 dnia: Października 19, 2010, 18:25:36 »
Dzięki wszystkim, i mam jeszcze takie pytanie, ogólnie bardzo mnie zafascynowały te larpy i ja i 2 lub 3 moich znajomych też chciało by zacząć grać, jednakże, ani ja, ani tym bardziej oni nie mamy szans żeby coś takiego zorganizować, więc mam takie pytanie, czy dało by radę zorganizować takiego larpa dla początkujących?
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam
« Odpowiedź #5 dnia: Października 19, 2010, 18:57:05 »
Tak jak radziła Akashne, zacznijcie od czegoś małego. Np larp na konwencie (jesli bwacie na takich imprezach). Do tego zaglądajcie od czasu do czasu tu lub na Khazad. Na larpa dla początkujących to raczej nie robiłbym, sobie nadzei... (aczkolwiek pognębcie szkieleta albo vanilina może wam cos na szybko sklecą :P )
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Witam
« Odpowiedź #6 dnia: Października 20, 2010, 15:48:01 »
Doom, nie bądź wredny. Oni dostali już za swoje (a więcej mogę załatwić na życzenie, na żywo)

co do LARpa dla poczatkujących - cóż, planuję zorganizować w Olsztynie LARPa w klimatach (!) Cthulhu, właściwie jest to niewielka drama.. przechodząc do meritum - już zaczęłam myśleć nad tym, może uda się zorganizować gdzieś pod koniec listopada. Czemu tak późno? cóż, trzeba zebrać 12 graczy (to niby mało, ale ostatnio z ludźmi cięęęęężko), zorganizować sale, a  mnie w oba długie weekendy nie ma - najpierw do domu, potem Falkon. poza tym SIĘ UCZĘ :D

jeśli rzeczywiście ten LARP będę robić, to na pewno pojawi się tutaj ta informacja i serdecznie zapraszam Ciebie i Twoich kolegów - na pewno znajdzie się dla nich miejsce. poza tym można by zebrać wszystkich, którzy jeszcze w Kontenera nie grali i zorganizować go na szybko - choć nie uważam go już za LARPa dla początkujących po tym, jak zobaczyłam jak radzą sobie z nim doświadczeni gracze. jest dość nietypowy, ale daje dużo satysfakcji ;>

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam
« Odpowiedź #7 dnia: Października 20, 2010, 15:51:18 »
Jaki wredny? Jesli ich larpy mają jakąś pozytywna cechę to właśnie taką że przez niskie wymagania nadają się na rozgrzewkę dla młodych
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Witam
« Odpowiedź #8 dnia: Października 20, 2010, 16:20:31 »
dzięki wielkie w imieniu moim i moich kumpli, jeśli będzie możliwość tego larpa Cthulu to napewno przyjdziemy, a tak mimochodem dodam, że moja drużyna w grze miejskiej na Coperniconie nazywała się "Hordy Cthulu" :)


Pozdro
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Witam
« Odpowiedź #9 dnia: Października 20, 2010, 21:48:21 »
@ Doom - nie, wręcz przeciwnie. na takim LARPie początkującym bardzo łatwo się zniechęcić.

łysy - zaznaczam, że drama "Klątwa Posiadłości Whately" nie jest typowo Cthulhowym LARPem, raczej nawiązuje do tego uniwersum przez obecność Necronomiconu ;>

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Witam
« Odpowiedź #10 dnia: Października 21, 2010, 09:10:00 »
mów do mnie jeszcze :) chyba muszę się z tym zapoznać...
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Witam
« Odpowiedź #11 dnia: Października 21, 2010, 13:09:21 »
och, koniecznie! jeśli się uda, zrobimy to w listopadzie. serdecznie zapraszam dziś na spotkanie, możemy to obgadać ;>

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Witam
« Odpowiedź #12 dnia: Października 21, 2010, 15:09:16 »
z chęcią bym przyszedł, ale o której? bo do 20 mam sesje DnD
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline korek

  • Big Bad Boss
  • Paladyn
  • Wiadomości: 748
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam
« Odpowiedź #13 dnia: Października 21, 2010, 15:27:31 »
Spotkania zaczynają się o godzinie 18:00 (tak jak jest to napisane na stronie głównej), zaś kończą bardzo różnie... (rzadko przed 21:00) Więc jeżeli będzie Ci po drodze - Zapraszamy!

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Witam
« Odpowiedź #14 dnia: Października 21, 2010, 15:32:37 »
a jak tam to powinienem wpasc :) rozumiem ze miejsce spotkania jest takie jak na glownej?
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Szkieletor

  • Bohater
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Witam
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 07, 2011, 14:15:55 »
No, jeśli ktokolwiek czyta jeszcze ten temat. Moje Larpy są bardzo dobre :P Oskara nawet lepsze. Jednakże może się zawsze zdarzyć jakaś wpadka tj. brak wystarczającej liczby graczy co w Olsztynie jest powszechne, co zmusiło nas na tym jednym konkretnym larpie do zdezorganizowania wszystkiego w proste niezbyt zawiłe jednak wymagające od graczy ich własnej inwencji. Jeśli ktoś nie podołał to trudno xP Tamten nieszczęsny larp mogę określić jako "kontener" w terenie. A co do LARPów to na początek najlepiej grać w RPG'i z tym że DnD jest bardziej taktyczne? Polecam Warhammera (nie ma to jak stary dobry młotek) Neuroshime(apokalipsa jak się patrzy) i Świat Mroku(co tylko dusza zapragnie?)                            Pozdrawiam