Nazwa użytkownika:

Hasło:

Autor Wątek: Książkowe Hity i Kity...  (Przeczytany 4547 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Książkowe Hity i Kity...
« dnia: Sierpnia 29, 2010, 00:10:27 »
[nudy dewastującej moją psychikę ciąg dalszy, a nie lubię cierpieć w samotności]
.... czyli wasze typy spośród kilogramów zadrukowanego papieru. Jakie książki wywarły na was takie wrażenie że wracacie do nich nawet po kilka razy, lub w ciemno spamujecie znajomym aby je przeczytali Jakie książki wywarły wręcz odwrotny skutek? Można wymieniać zarówno pojedyncze pozycje jak i całe serie. Do typów proszę krótkie uzasadnienia. Obok pozycji podany autor, lub autorzy.

Założenia topica nie przeszkadzają też komentować cudzych wyborów, ale:
- żeby komentować lub dołączać do dyskusji należy najpierw podać swoje typy
- zastrzegam sobie prawo do wydzielenia co ciekawszych dyskusji w osobny topic lub topicki (nie raczej nie poleci to do śmieci, po prostu furtka pozwalająca wydzielić ciekawą dyskusję która poza tym że jest ciekawa dominuje topic wypaczając jego założenia)

No to jedziemy, z oczywistych względów ograniczę się do gatunków SF i Fantasy
Hity:
- seria Honor Harrington [David Weber] - pozycja obowiązkowa dla fanów zarówno ogólnego SF jaki tego bardziej ukierunkowanego na rozwałkę dużych statków w dużych ilościach. Nie jest to zdecydowanie typ ambitnego pisania itp, nie jest to również superheroic gdzie jeden myśliwiec rozpier**** całą flotę czy inne coś wieksze od niego tysiace razy.
- Star Wars - (tak na marginesie przykład wyżej nie był celowany w tą serię :P ) nawet nie chce mi się liczyć ile książek i komiksów łącznie wydano pod tym znakiem alepodejżewam że pomału dobija to do setki i to tylko na polskim rynku na zachodzie prawie na pewno jest tego więcej. Wiele bardzo fajnych książek niestety wiele równie syfnych więc ostrożność w doborze wskazana. Godne polecenia są prawie wszystkie "stare" tytuły (wszystko co nie ma znaczka "nowa era Jedi" i zostało wydane przed nakręceniem epizodu pierwszego) Ze szczególnym wskazaniem na to co napisał Zahn i Stackpole
- Dune [Frank Herbert] - powszechnie uważa się że to klasyka i klasa sama w sobie, osobiście podzielam tą opinię, ale tylko właśnie do książki otwierającej cykl. To co powstało później okazało się tak ciężko strawne że ostatecznie nie dokończyłem tego czytać
- Ostatni Powiernik Pierścienia [Kirył Jeskow]- Bardzo dobra i pełna humoru kojarzącego się z Pratchettem dylogia opowiadająca o tym jak na wydarzenia opisane w Powrocie króla patrzyła druga strona  ;D
- seria Świat Dysku [Terry Prachett]- muszę coś dodawać? Może tylko tyle że za szybko sie to czyta :P
- Trylogia której bohaterem jest Bahzell Bahnakson - ponownie David Weber tym razem w wydaniu fantasy. Seria bardzo mi się spodobała już od pierwszego tomu, głównie za to że jest to świat fantasy inny od stereotypów rodem z władcy pierścieni, D&D itp. Tytuły (seria chyba nie ma swojej oficjalnej nazwy) Zaprzysiężony bogu wojny, Przysięga mieczy, Przysięga wietrznego jeźdźca
- Technomagia i Smoki [Marek Utkin]- kolejna bardzo humorystyczna pozycja, godna polecenia szczególnie fanom Steampanka
- Cykl opowiadań o Mordimerze Maderdinie [Jacek Piekar] - czasy średniowieczne ale w alternatywnej wersji historii w której Jezus zamiast umrzeć na krzyżu zszedł z niego a następnie wraz z apostołami ogniem i mieczem przetłumaczył mieszkańcom Jerozolimy jak bardzo źle uczynili. Pozycje: Sługa Boży, Młot na czarownice, Miecz Aniołów
Kity
- książki spod znaku Forrgoten Realms - Przeczytałem kilkanaście tytułów na fali fascynacji seriami BG i ID. Nudne, tendencyjne czytadła, w najlepszym razie przeciętne (tu dużo punktów dodatnich seria wydawnicza zawdzięcza Salvatorowi), jeśli jest to klasyczne heroic fantasy to jest to gatunek zdecydowanie nie dla mnie.
- Trylogia Boży Bojownicy [Andrzej Sapkowski] - jak pierwszy tom jeszcze świetny, tak w drugim zaczyna sie równia pochyła wprost na samo dno piekła w tomie trzecim  :-\
- Allach 2.0 [Mieszko Zagańczyk]- tak jak generalnie lubię cyberpank tak to cos jest jak dla mnie zbyt pokręcone, z grubsza tło historyczne wydarzeń jest takie że w jakimś momencie na bliskim wschodzie pojawiło się SI które nie dość że samo uznawało się za Allacha to przekonało o tym równiż zdecydowaną większość Islamistów którzy z usmiechami na pyskach ruszyli nieść Dżihad europie, czego nie dorwali islamiści padło łupem wschodnioazjatyckich megakorporacji.... bardzo dużo z fabuły dzieje sie w wirtualu, jak dla mnie mocno przekombinowane
- Brisinger [Christopher Paolini]- po dwóch poprzednich całkiem niezłych książkach straszny zawód a co gorsza zawarta w końcówce tekstu groźba kontynuacji dobrze jeśli tylko jednym tomem
- Harry Poter - "kultowość" tej szmiry jest dla mnie wyznacznikiem postępującej degradacji intelektualnej gatunku ludzkiego. Próbowałem to czytać. Po paru stronach ścierwo wróciło na terytorium mojej siostry, potem jeszcze dostałem opier od starszej przy czym nie jestem pewien czy bardziej za to że książka walnęła siotrę w łeb czy generalnie za rzucanie po domu książką...
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2010, 13:39:13 wysłana przez Doom »
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Wen

  • Rycerz
  • Wiadomości: 199
  • Płeć: Kobieta
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #1 dnia: Września 05, 2010, 10:41:02 »
Fajny pomysl, tylko potraktujmy go powaznie. Dlatego tez, Doom, daj w poscie informacje, ze ksiazki MUSZA byc podawane z autorem (chociaz jego nazwisko... jak sie nie pamieta to google zawsze istnieja). Rowniez dopisz, i prosze bys takze to zastosowal, ze musza byc podawane PRAWDZIWE tytuly. Sama nie jestem pewna czy pod pojeciam "Harry Pojeb" (co od razu jest wulgaryzmem jakbys nie wiedzial) rozumiesz cala serie "Harrego Pottere" czy jakas ksiazeczke, ktora jest wlasnie ironia pierwotnego zamysly Rowling.
Duna - powszechnie uważa się że to klasyka i klasa sama w sobie, osobiście podzielam tą opinię, ale tylko właśnie do książki otwierającej cykl.

Zastanawia mnie teraz czy chodzilo ci o Diune F.Herberta czy jest jakas ksiazka o tytule Duna, choc google jej nie zna.. hmmm. Jesli chodzi Ci o Diune Herberta to mowisz o ksiazce otwierajacej cykl czyli o Diunie (domyslam sie ze dwie czesci). I tylko ta czesc Ci sie podobala, czy to, co dalej napisal Herbert rowniez? Bo po calej serii Diuny Herberta poszla jeszczce masa ksiazek innej masci pod tym znaczkiem.

Hity:
-  "Kuzynki", "Ksiezniczka", "Dziedziczki" A. Pilipiuk- ksiazeczki czyta sie bardzo milo... nie jest to jakes wyjatkowo ambitne i chyba jest troche "dla dziewczyn" ale idealna lekturka na letnie wieczory nad jeziorem. Fajne konstrukcje postaci, szybka akcja, nie za grube (latwo w rekach trzymac). Bardzo pozytywne ksiazki :)

-   "Ksiega Aszy" Mary Gentle- jest to cykl 3 ksiazek (z czego 3. i ostatnia jeszczce nie przetlumaczona jak widze na googlach). Tom 1 "Utracona Historia", t. 2. "Hegemonia Kartaginy". Ksiazka intrygujaca, pasjonujaca i bardzo mroczna. W wielu momentach brutalna i naturalistyczna. Fantasy historyczne w dobrym wydaniu.

- Diune F.Herberta polecic moge zawsze i kazdemu. Calosc choc wszystkich tutulow nie wymienie. Oczywiscie, jest trudna... ale jak Bog Imperator Diuny sie przeczyta i wpadnie w ten specyficzny rytm to wszytsko robi sie wybitne. W Olsztynie jest tylko maly problem: najlatwiej dostac przeklad Lozinskiego wiec mamy jakis "Wolan". Czytajac kilka lat temu w jednym ze starych wydan musialm ladnie sie usmiechnac by wpuszczono mnie do archiwum biblioteki po dobry przeklad.

Kity:
Chyba mam za malo czasu by czytac cos, co mi sie nie podoba... Ale jak wymysle to napisze.

Offline Leon

  • Bohater
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #2 dnia: Września 09, 2010, 12:18:22 »
Doom mnie trochę zachęcił to pomyślałem, że napiszę  8)  (trzeba w końcu rozkręcać temat, nie?)

Hity:

- "Zimne Ostrze Zdrady" (zbiór opowiadań autorów współpracujących z GW) - Książeczka może niezbyt gruba, ale moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla osób pragnących poznać klimat świata Warhammera czy w ogóle Dark Fantasy. Zaskakuje to, że temat przewodni zbioru(w tym przypadku zdrada) może być podany na tyle ciekawych sposobów i aranżacji - zdrada swoich bliskich, zdrada swojej wiary, w końcu zdrada własnego sumienia - książka ta nie oferuje happy endu, może dlatego tak bardzo może podobać się w natłoku innych pseudo fantasy typu "Zmierzch", gdzie wampiry paradują w słońcu i noszą srebrną biżuterię (a w wymienionej wyżej książce wampiry też są  :D ). Generalnie polecam w ciemno każdemu - jak tylko odzyskam to chętnie pożyczę.

- Seria "Duchy Gaunta", Dan Abnett - Choć nie miałem przyjemności przeczytać wszystkich książek z tej serii wydanych po polsku(jest ich aktualnie 5, ogólnie wyszło ich około 10) to śmiało polecam tą serię każdemu kto lubi klimat Warhammera 40.000, powieści wojenne lub s-f(albo wszystkie naraz jak ja  ;D ). Dzieje elitarnego oddziału "duchów", których planeta została doszczętnie zniszczona i dowodzącego nimi Komisarza Gaunta(skojarzenia z radzieckimi komisarzami politycznymi jak najbardziej wskazane) są pełne akcji, dramatu i klasycznego, mrocznego s-f z krwiożerczymi demonami i kultystami na czele potrafią wciągnąć na niejeden wieczór. Generalnie nie pamiętam kiedy ostatnio związałem się tak z bohaterami fikcyjnej opowieści i przeżywałem ich rozterki, problemy, kibicowałem dobrym i rzucałem przekleństwami na złych drani. Jeszcze raz mocno polecam!

Myślę, że z hitów to na razie tyle, jest o wiele więcej książek które bym polecił, ale muszę swój zachwyt przenieść na innych, a to nie takie proste(co widać wyżej).

Kity:

Generalnie nie zdarzyło mi się przeczytać książki, która mocno by mnie odrzucała, bo albo od razu zakładałem, że coś jest słabe i nie zabierałem się nawet do tego, albo przestawałem czytać po kilku-,kilkunastu- czy kilkudziesięciu stronach(a tego za przeczytanie uznać nie można).

Ale jest jeden tytuł, którego choć nie przeczytałem całego, to strasznie mnie zawiódł:

-Potop Henryka Sienkiewicza - Była to lektura, ale po "Krzyżakach" spodziewałem się kolejnej powieści, która wciągnie mnie na tak długo i nie pozwoli o sobie zapomnieć. Rycerze, honor, pojedynki, bitwa pod Grunwaldem - to wszystko wywoływało u mnie wypieki na twarzy, kiedy jako młokos zabierałem się jeszcze za stare PRL'owskie wydanie z biblioteczki ojca. Przy Potopie jednak zasypiałem ,a historia tam przedstawiona w ogóle do mnie nie przemawiała. Odłożyłem po pierwszym rozdziale. Może to tematyka, może przez to, że nauczycielka od polskiego strasznie nas cisnęła o ten tytuł, może coś innego...nie wiem. Książka IMO słaba  :(
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2010, 12:22:21 wysłana przez Leon »
"Za Króla i Panią Jeziora!!!"

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #3 dnia: Września 09, 2010, 13:56:17 »
Cytuj
Fajny pomysl, tylko potraktujmy go powaznie. Dlatego tez, Doom, daj w poscie informacje, ze ksiazki MUSZA byc podawane z autorem (chociaz jego nazwisko... jak sie nie pamieta to google zawsze istnieja). Rowniez dopisz, i prosze bys takze to zastosowal, ze musza byc podawane PRAWDZIWE tytuly. Sama nie jestem pewna czy pod pojeciam "Harry Pojeb" (co od razu jest wulgaryzmem jakbys nie wiedzial) rozumiesz cala serie "Harrego Pottere" czy jakas ksiazeczke, ktora jest wlasnie ironia pierwotnego zamysly Rowling.
Poprawiłem posta
Cytuj
Zastanawia mnie teraz czy chodzilo ci o Diune F.Herberta czy jest jakas ksiazka o tytule Duna, choc google jej nie zna.. hmmm. Jesli chodzi Ci o Diune Herberta to mowisz o ksiazce otwierajacej cykl czyli o Diunie (domyslam sie ze dwie czesci). I tylko ta czesc Ci sie podobala, czy to, co dalej napisal Herbert rowniez? Bo po calej serii Diuny Herberta poszla jeszczce masa ksiazek innej masci pod tym znaczkiem.
Zrobiłem literówkę. chodziło mi o tą książkę: http://en.wikipedia.org/wiki/Dune_(novel)
Cytuj
- Seria "Duchy Gaunta", Dan Abnett - Choć nie miałem przyjemności przeczytać wszystkich książek z tej serii wydanych po polsku(jest ich aktualnie 5, ogólnie wyszło ich około 10)
Po polsku przeczytałem 6 8) : Pierwszy i Jedyny, Komisarz Gaunt, Necropolis (w mojej opini najlepszy z serii) Straż Honorowa, Karabiny tanith i Srebrne Ostrza. Niestety na więcej nie ma większych narazie z powodu jakiejś dramy pomiędzy Copernicuem i GW
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Leon

  • Bohater
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #4 dnia: Września 09, 2010, 23:10:33 »
Oficjalnie wyszło chyba tylko 5 książek z serii Duchy Gaunta, bo nie znalazłem książki o tytule "Srebrne Ostrza"...albo za słabo szukam  :o
"Za Króla i Panią Jeziora!!!"

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #5 dnia: Września 10, 2010, 00:09:13 »
Straight Silver <<< nie wiem jaki by był polski przekład
Po andromechu w "Komisarzu" podziękowałem za oficjalną linię tłumaczenia, niestety tłumacz wymiękł przy kolejnym tomie albo dotarł do mnie uszkodzony i niekompletny plik bo ma to tylko 7 rozdziałów :(
Przy okazji seria to bodajże 14 tomów
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2010, 00:15:53 wysłana przez Doom »
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Wen

  • Rycerz
  • Wiadomości: 199
  • Płeć: Kobieta
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #6 dnia: Września 15, 2010, 10:48:39 »
pseudo fantasy typu "Zmierzch", gdzie wampiry paradują w słońcu i noszą srebrną biżuterię.

One tylko sie blyszcza jak diamenty :D swoja droga piekna scena w filmie- na niej mozna sie uczyc jak sprawic, ze w scenie patosu odbiorca wybuchnie smiechem.


Cytuj
Potop Henryka Sienkiewicza
Odnosimy sie do wszystkich ksiazek przeczytanych czy tylko do tych stricte sf/fantasy? Wiem, czemu jednak napisales o "Krzyzakach" bo mamy fikcje historyczna... ale... moze ograniczmy sie do fantastyki/ sf i wszytskiego szeroko rozumianego podpadajacego pod to? Mi sie "Krzyzacy" podobali- przeczytalam calosc moze troche ze wzgledu na postac Olenki, po ktorej to jednak odziedziczylo sie imie.

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #7 dnia: Września 15, 2010, 12:15:29 »
Z założenia topic ma traktować o tematach zainteresowania klubu czyli własnie SF i fantasy
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Leon

  • Bohater
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #8 dnia: Września 15, 2010, 18:28:39 »
Pardon - generalnie większość(prawie wszystkie) książki jakie czytam to fantasy lub s-f i większość z założenia mi się podoba. Nie chciałem tylko chwalić, więc postanowiłem coś skrytykować - wypadło na Potop, bo on mi wyjątkowo nie przypadł do gustu. Obiecuję poprawę w tej kwestii  ;)


A co do tematu...


Jestem w trakcie czytania Błędnego Rycerza Anthonego Reynolds'a i muszę przyznać, że szykuje się kolejny hit do mojej kolekcji - jak skończę, na pewno dam znać  :P
"Za Króla i Panią Jeziora!!!"

Offline CarGier

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 286
  • Płeć: Mężczyzna
    • Car Gier @ FB
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #9 dnia: Września 22, 2010, 01:23:00 »
moja ulubiona książeczka to "Wielkie Sekretne Widowisko" Clive'a Barker'a


najbardziej zawiodłem się na "Nocarzu" polskiego autora nieznanego mi imienia

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #10 dnia: Września 22, 2010, 02:41:10 »
Cytuj
.... czyli wasze typy spośród kilogramów zadrukowanego papieru. Jakie książki wywarły na was takie wrażenie że wracacie do nich nawet po kilka razy, lub w ciemno spamujecie znajomym aby je przeczytali Jakie książki wywarły wręcz odwrotny skutek? Można wymieniać zarówno pojedyncze pozycje jak i całe serie. Do typów proszę krótkie uzasadnienia. Obok pozycji podany autor, lub autorzy.
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline CarGier

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 286
  • Płeć: Mężczyzna
    • Car Gier @ FB
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #11 dnia: Września 22, 2010, 08:16:32 »
w wielkim sekretnym widowisku występuje moja ulubiona postać książkowa: naukowiec fletcher

nocarz ma okładkę ładniejszą niż zawartość i był pierwszą książką o takiej dysproporcji jaką czytałem

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 14, 2010, 21:47:04 »
Zachęcony przez Matia postanowiłem napisać wątek, w którym będzie można polecić dobre książki i wypowiedzieć się o nich :)

A więc z tych co czytałem ostatnio polecić mogę:

Legendy Drizzta R. A. Salvatore - od 1 do 10 księgi włącznie, reszta jest nudna
Kroniki Hjorwardu Nika Pierumowa - pierwsza część najlepsza
Pieśni Lodu i Ognia Georga Martina - przetłumaczono tylko 4 z 7 części
Cała twórczość Raymonda Feista, szczególnie Saga o Wojnie Światów i trylogię Konklawe Cieni, ogólnie cała jego twórczość jest naprawdę dobra, choć niestety trudno dostępna
Saga Recluce L. E. Modesitta - bardzo dobra saga, ale po raz kolejny przetłumaczona tylko część ksiąg
saga Zima Światów M. S. Rohana - również przełumaczone 3 z 6 części, jednak te 3 książki stanowią jedną całość także nie ma się co pluć
trylogia Shandrill Eda Greenwooda (twórcy forgotten realms)
Cormyr Eda Greenwooda i Jeffa Grubba
Pięcioksiąg Cadderly'ego R. A. Salvatore
Trylogia Awatarów Richarda Awilsona - świetna trylogia opowiadająca o bogach, wyrzuconych z nieba, przemierzających Faerun pod postacią awatarów

To tyle co pamiętam, gdy coś sobię przypomnę będę systematycznie dopisywał :)
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 14, 2010, 22:05:26 »
http://akmf.doom.vot.pl/index.php?topic=86.0  ::) ??? ::)

Nawet nie skomentuję pozycji z pod znaku FR pomijając Drizda który w większosci jako tako trzyma średni poziom to zdecydowana większość jest straszną grafomanią
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 14, 2010, 22:08:12 »
Zależy po jakie tytuły sięgasz, racja większość jest nudna, przewidywalna i ma zerową wartość literacką, ale książki Salvatore, Greenwood, Awilsona i jeszcze kilku innych autorów są naprawdę dobre :)
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 14, 2010, 22:16:13 »
Administrator Comment Po zastanowieniu jednak scalam wątki bo z grubsza traktują o tym samym, i proszę następnym razem najpierw zerknąć w dział jakie zawiera tematy. To nie jest działające od kilku lat multi tematyczne forum z tysiącami użytkowników i dziesiątkami tysięcy wątków więc zerknięcie w listę tematów to moment...
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


rzaba

  • Gość
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 14, 2010, 22:21:30 »
Hm... Jak na razie najlepszą (najlepiej wpasowującą się w mój gust) przeczytaną przeze mnie książką jest Gwiezdny pył Gaimana. Amerykańscy Bogowie też mi się podobali, Nigdziebądź też całkiem fajne.
Dobrymi książkami są też książki Jane Austen - nie są to jednak pozycje, które faceci by polubili i nie traktują o fantastyce - dla mnie w bardzo pokrętny sposób łączą się z tematyką steampunku - te wszystkie niuanse towarzyskie, och ach :) Tematycznie również Dziwne losy Jane Eyre mi się spodobały, niby książka dla kobiet a jednak ekranizacje są dosyć klimatyczne - w przyszłym roku odbędzie się premiera najnowszego filmu o Jane, ze zwiastunów wnioskuję, że będzie to bardzo mroczne :D
Osobiście bardzo lubię trylogię Achaja pana Ziemiańskiego, ale to chyba bardziej z sentymentu niż dzięki walorom literackim - zdecydowanie do przeczytania poleciłabym tylko pierwszą część.
Opowieści Wiedźmińskie i pierwsze 2 czy 3 części sagi pana Sapkowskiego, rozpisywać się na ten temat nie muszę. Także trylogia husycka z wyszczególnieniem części pierwszej - Narrenturm. Część druga (Boży bojownicy) całkiem znośna, część finałowa (Lux Perpetua) dla mnie tragicznie zepsuta. Jakieś takie wrażenie mam, że pan Sapkowski należy do tych facetów, którzy dobrze zaczynają ale słabo kończą ;) Polecam część pierwszą, z rozpędu może i drugą.
"Hobbit" Tolkiena, każdy wie, o co chodzi. Jednak reszty książek pana od Władcy Pierścieni mi się dobrze nie czytało.
Pieśń Lodu i Ognia - wstyd się przyznać, ale przeczytałam do tej pory jedynie pierwszą część. Ogólnie strasznie nie trawię sposobu pisania wielu zagranicznych (zagranica skoncentrowana na Ameryce) autorów. Lubię, kiedy przedstawiane przez nich światy są treściwe, zwięzłe i dorosłe. Właśnie pan Martin pisze w bardzo dorosły sposób i świat przez niego przedstawiony jest bardzo prawdziwy. Fantastyka dla dorosłych, jak to ujął kiedyś w swojej wypowiedzi. Polecam szczególnie gorąco :)
Do polecenia również książki Terrego Pratchetta (Świat Dysku), nie każda, zależy od gustu i od formy pana Pratchetta. Osobiście sentymentem darzę Maurycego i jego tresowane szczury.

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 11, 2011, 22:13:02 »
Gorąco polecam:

Wilkozacy - R. Dębski
Ani słowa prawdy - J. Piekara
Tern - N. Pierumow
Diabeł Łańcucki - J. Komuda
Wilcze Gniazdo - J. komuda
Rycerz Zakonu - S. Sadow
Sztejer - R. Foryś
Trylogia Kroniki Świata Wynurzonego - L. Troisi
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 11, 2011, 23:32:46 »
A jakieś uzasadnienie?
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


rzaba

  • Gość
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 12, 2011, 01:19:53 »
najpierw chcę wiedzieć, czy lista łysego została ocenzurowana przez Dooma :D
krótki opis i uzasadnienie się przyda, łysy :)

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 12, 2011, 07:59:03 »
posty których dotykam znikają albo mają tuż nad sygnaturą takie coś:

« Ostatnia zmiana: [miesiąc][dzień][rok], [godzina] wysłana przez Doom »
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 12, 2011, 22:15:46 »
Gorąco polecam:

Wilkozacy - R. Dębski - opowieść o Siczy Zaporoskiej w czasach powstań Chmielnickiego, oprócz Siczy, Księstwa Moskiewskiego i Rzeczpospolitej, występują również sicze Wilkozackie, czyli kozaków, którzy w czasie okołopełni zamieniąją się w krwiożercze wilki. Bardzo fajnie jest przedstawiona postać Chmielnickiego, który kiedyś był prawdziwym kozakiem, za nic mając szlacheckie zwyczaje, po tym jak objął władzę zamienił się w książątko, który zaprzedał Ukrainę Moskie. Prócz tego ukazani są jeszcze prawdziwi Kozacy, którzy chcą wolnej Ukrainy i za nic mają rozkacy Chmielnickiego i podążają za swoimi Atamanami Koszowymi.
Ani słowa prawdy - J. Piekara - zbiór opowiadań o Arivaldzie z Wybrzeża, czarodzieju, który kiedyś był najemnikiem. Jego wizerunek nie odpowiada przyjętym w świecie normom magów (wysoki, szczupły, wyniosły). Arivald jest grubszym jegomościem, z długą rozwichrzoną brodą, lubiącym pić krasnoludzki spirytus. Opowieść o tym, że często szczęście, silna ręka, błyskotliwość i kapka dobrego humoru, jest lepsza niż najstraszliwsze ataki magiczne. Jednak najbardziej podobają mi się w tej książce Elfy, przedstawione jako krwiożercze ludojady i najgorsi oprawcy świata :)
Tern - N. Pierumow - akcja rozgrywa się w Świecie Siedmiu Zwierząt, nagle na świat przybywa Tern, nikt nie wiem kim jest, wojownikiem czy magiem? Aczkolwiek bardzo interesuje go aspekt zgnilizny, która zawładnęła światem Siedmiu Zwierząt. Bardzo ważne jest to, że autor sam wykreował postacie i rasy, nie mamy już doczynienia z Elfami , krasnoludami, czy niziołkami ale z dhussami i sidchami. Denerwować może to, że tytułowy bohater, o którym z początku nie wiemy zbyt wiele, podczas swoich rozmów ujawnia o sobie bardzo mało.   
Wilcze Gniazdo - J. komuda - historia Polskiego szlachcica, wkracząjącago na stepy Ukrainy po spadek, po okrutnym i awanturniczym wuju. Już na początku wdaje się w zwadę z synem jednego z największych zabijaków tamtych terenów. Książka o zajazdach, dążeniu do własnych cełow, ale również posiadająca wątki humorystyczne :)
Trylogia Kroniki Świata Wynurzonego - L. Troisi - trylogia opowiadająca o losach Nihal, jednej z bohaterek świata Wynurzonego, tej która pokonała okrutnego tyrana Astera, tego, który zabił ostatniego pół-elfa.

Sorry, że narazie tylko tyle, ale nie miałem czasu opisać więcej :)
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Janosik

  • Rycerz
  • Wiadomości: 101
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 01, 2011, 19:23:25 »
Cytuj
Trylogia Kroniki Świata Wynurzonego - L. Troisi - trylogia opowiadająca o losach Nihal, jednej z bohaterek świata Wynurzonego, tej która pokonała okrutnego tyrana Astera, tego, który zabił ostatniego pół-elfa.

Zamierzam się za to zabrać bo wypadałoby poznać początek całej historii bo jak dotąd przeczytałem Wojny Świata Wynurzonego. Ogólnie polecam :)

Offline Łysy

  • Rycerz
  • Wiadomości: 250
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Champion of Asgaard
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 01, 2011, 22:02:21 »
Wojny były pierwszym wydanym cyklem :)
Niech Wasze miecze zawsze pozostaną ostre, a sława o Waszych czynach niechaj trwa w sercach potomnych

Offline Janosik

  • Rycerz
  • Wiadomości: 101
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Książkowe Hity i Kity...
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 02, 2011, 15:45:51 »
Wiem wiem :) Poza tym chyba w tym roku jak się nie mylę maja wyjść "Legendy Świata Wynurzonego , prawda??:)