Nazwa użytkownika:

Hasło:

Autor Wątek: Kryminały  (Przeczytany 1934 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Kryminały
« dnia: Lutego 17, 2010, 12:57:29 »
Mam do was pytanie, czytacie kryminały? Ostatnio, pokusiłem się (w ciemno), na zakup książki R.D. Wingfield'a: "Frost i Boże Narodzenie", powiem szczerze, że spodobała mi się książka, kupiłem następną cz.: "Forst i zastraszone miasto". Książki opowiadają o inspektorze policji, który ma nadzwyczajny dar do swej pracy, lubi czarny humor, żartuje ze wszystkiego, w dodatku jest strasznie wykręcony.

To moje pierwsze kryminały, które mi się spodobały (wcześniej, przeczytałem tylko coś Aghaty Christie- nie wiem czy dobrze napisałem imię i nazwisko... Powiem szczerze- potwornie mnie zanudziły. Wiem jeszcze, że dobre jest Millennium (ostatnio była ekranizacja pierwszej części z trzech, napisanych książek <więcej już nie powstanie, ponieważ osoba, która pisała- odeszła z tego świata> pt. "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"- film kozacki, książki również mi poleca Tata ;p).

Alistair MacLean "Lalka na łańcuchu"
Thomas Harris "Czerwony smok"
również dobre książki, ale...

Ale coś poza tym?! Znacie dobre kryminały, warte polecenia :)?!

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 17, 2010, 13:15:05 »
Zauroczenie kryminałami już mi przeszło, ale swego czasu przeczyłem sporo tego stufu; chyba komplet wydanych w Polsce książek Agaty Christi, kilka pozycji Joe Alexa (polak piszący pod pseudonimem) którego polecam, była tez taka zabawna seria o mnichu detektywie żyjącym w czasach średniowiecznych, jednakże ani autora ani tytułów w tej chwili sobie nie przypomnę (ale jest to do sprawdzenia, poza tym było to pisane na podstawie serialu, albo na odwrót) i jeszcze kilka różnych pojedynczych książek ale jakoś żadna nie zapadła mi w pamięć
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline korek

  • Big Bad Boss
  • Paladyn
  • Wiadomości: 748
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 17, 2010, 15:41:53 »
Kiedyś próbowałem czytać trochę Alister'a MacLean'a, ale byłem na tyle młody że szybko mi się to znudziło, teraz gdybym miał czas (a raczej nie miałbym czego z czasem robić) to może bym do tego wrócił...
A tak poza tym gdybyś miał ochotę na prozę tego Pana to służę uprzejmie - mam w domu u rodziców trochę jego książek.
Cytat: 'Doom'
[...]była tez taka zabawna seria o mnichu detektywie żyjącym w czasach średniowiecznych[...]
Może chodzi o Umberto Eco i np. "Imię Róży"?

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 17, 2010, 15:53:02 »
Cytuj
Kiedyś próbowałem czytać trochę Alister'a MacLean'a, ale byłem na tyle młody że szybko mi się to znudziło, teraz gdybym miał czas (a raczej nie miałbym czego z czasem robić) to może bym do tego wrócił...
Jego twórczość raczej podpiąłbym pod literacki odpowiednik kina akcji, ewentualnie sensacyjnego
Cytuj
Może chodzi o Umberto Eco i np. "Imię Róży"
Cytuj
była tez taka zabawna seria o mnichu detektywie żyjącym w czasach średniowiecznych
Imię róży to była jedna książka, tamtego było co najmniej kilka odcinków, i jestem w 100% pewien ze to dwie różne rzeczy są
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 19, 2010, 16:39:43 »
Elis Peters seria książek "Mnich"
Głównym bohaterem jest braciszek Cadfael
Nie wiem czy da się to kupić. W domu mam tylko jeden epizod wydany w 1993 przez wydawnictwo Phantom Press. Olsztyńskie biblioteki mają lub miały (kilka zlikwidowano w tym dwie z tych w których kiedyś regularnie bywałem, a nie wszystkie pozycje z ich zbiorów zostały przekazane innym filiom)
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 19, 2010, 19:59:21 »
W tej chwili mam kilka książek oraz rpgów na głowie, lecz jak najszybciej, postaram się ogarnąć temat z tymi książkami :).

Dzięki wszystkim ;)

Offline korek

  • Big Bad Boss
  • Paladyn
  • Wiadomości: 748
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 20, 2010, 14:53:07 »
Ja dorzucę jeszcze tylko, że kryminały jak i westerny to chyba największe kopalnie pomysłów na sesje RPG, ale to chyba każdy wie. ;)

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 20, 2010, 16:53:06 »
Lekki kryminał, już wplotłem i wplatać będę w sesje ;), ale bez przesady- bo się jeszcze gracze nie połapią ;).

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 20, 2010, 16:58:46 »
jak amerykański kryminał to raczej bierz te cięższe bo u nich zwykle wyglada to tak:
- xx stron wprowadzenia
- zbrodnia
- dwie strony później czytelnik nie amerykanin myśli sobie "zabił lokaj"
- przeskok na ostatnią stronę "tak zabił lokaj"
- szuka ciekawszej książki
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 20, 2010, 16:59:36 »
Dobra rada, żebym nie wpadł w sidła amerykańskiego crapu ;d

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 20, 2010, 17:02:14 »
nie wszyscy tak do książek podchodzą i nie wszystkie amerykańskie są takie.

Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 20, 2010, 17:03:34 »
nie wszyscy tak do książek podchodzą i nie wszystkie amerykańskie są takie.

To miło, jak masz jakieś ciekawe tytuły do polecenia, to pisz :).

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 20, 2010, 17:12:18 »
dawno żadnych nie czytałam, niestety...
ale Kolekcjonera Kości to pewnie znasz :D

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 20, 2010, 17:15:17 »
Nie wszystkie i owszem. Ale niestety sporo. Prawie wszystko co od nich pochodzi a jest dobre nie jest czystym kryminałem, a czyms co zawiera elementy thrilera / grozy / akcji / sensacji w takich ilościach że ciężko określić czy to kryminał czy to drugie
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.


Offline Virus

  • Rycerz
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 20, 2010, 17:17:20 »
ale Kolekcjonera Kości to pewnie znasz :D

Znam, ale tylko film... :(

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 20, 2010, 17:22:47 »
Książka jest genialna :D

Offline CarGier

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 286
  • Płeć: Mężczyzna
    • Car Gier @ FB
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 04, 2010, 22:32:20 »
@everybody
jak odnajdujecie książki o przygodach inspektora poirot

też ostatnio wzięło mnie na kryminał ^^

Offline Akashne

  • Łowca Czarownic
  • Wiadomości: 398
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 04, 2010, 23:39:59 »
Poirot jest świetny, zdecydowanie wolę go od madam Marple. a filmy z nim... hyhy :D

Offline Doom

  • Wielki Inkwizytor
  • Komendant Straży Miejskiej
  • Lord
  • Wiadomości: 1021
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kryminały
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 05, 2010, 07:43:34 »
Dokładnie hyhy, kurdupel komediant a nie detektyw jest w nich IMO :? Książki dużo ciekawsze
Demokracja jest wtedy gdy dwa wilki i koza glosują co zjeść na kolację. Wolność jest wtedy gdy dobrze uzbrojona koza podważa ważność głosowania.